Poznaj zalety i wady okien aluminiowych

Wybierając odpowiednią stolarkę okienną, zawsze należy przede wszystkim kierować się tym, aby posłużyła ona przez długie lata. Dlatego wybór powinien paść na okna, które będą trwałe i szczelne. Nie można oczywiście zapomnieć także o tym, że muszą one estetycznie wyglądać. Dobrym wyborem mogą być zatem okna aluminiowe. Zanim jednak podejmie się decyzję o ich wyborze, warto poznać ich zalety i wady.

Zalety okien aluminiowych

Aluminium jest materiałem trwałym i lekkim. Dzięki temu wykonane z tego materiału ramy okienne są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Są też zdecydowanie bardziej trwałe w porównaniu z oknami PCV i drewnianymi. Ponadto aluminium jest surowcem odpornym na czynniki atmosferyczne. Oznacza to, że nie zmienia on swojego kształtu w wyniku działania wysokich bądź niskich temperatur. Nie można także zapominać o tym, że aluminium jest bardzo plastyczne. Dzięki temu możliwe jest formowanie okien w różnych kształtach. Nie muszą być to zatem typowe okiennice w kształcie kwadratu czy prostokąta. Okna aluminiowe mogą równie dobrze mieć kształt trapezu. Ma to także znaczący wpływ na ich estetykę. Dzięki wspomnianej plastyczności profile okienne mogą być węższe. Przez to okna wydają się smuklejsze oraz optycznie większe. Ich ogromną zaletą jest także fakt, iż są niezwykle odporne na korozję. Są one bowiem zabezpieczone poprzez malowanie proszkowe bądź anodowanie. W przypadku malowania proszkowego istnieje dodatkowo możliwość wyboru dowolnej barwy wykończenia profili. Nie można zapomnieć jednak o najważniejszym aspekcie. Dobre okna to szczelne okna. Tak jest w przypadku modeli aluminiowych. Są one bardzo dobrym izolatorem cieplnym. Wszystko dzięki zastosowaniu w ich konstrukcji materiałów termoizolacyjnych. Na koniec warto dodać, że są one łatwe w pielęgnacji i nie wymagają szczególnej konserwacji. Są to zatem okna niesprawiające żadnych problemów w codziennym użytkowaniu.

Wady okien aluminiowych

Nie jest oczywiście tak, że okna aluminiowe pozbawione są wad. Choć nie są one może zbyt znaczące, to trzeba o nich wspomnieć. Jedną z nich jest fakt, iż metalowe elementy okien aluminiowych są dość zimne w dotyku. Po drugie, w przypadku zarysowania ramy okiennej, ta nadaje się jedynie do wymiany. Naprawa czy renowacja będzie w tym przypadku nieskuteczna. Wadą okien aluminiowych może być także fakt, że często bywają one droższe w porównaniu z oknami PCV czy drewnianymi. Wynika to z tego, iż okna tego typu najczęściej wykonywane są na indywidualne zamówienie, pod konkretne wymiary. Wady te jednak są niewielkie, jeśli spojrzy się na zalety związane z ich montażem i eksploatacją.

Okna aluminiowe cieszą się coraz większą popularnością. Jeszcze nie tak dawno temu głównie spotkać było je można w budynkach użyteczności publicznej. Dziś coraz częściej montowane są także w budownictwie mieszkaniowym. Wszystko ze względu na właściwości tego typu okien. Zwracając uwagę na zalety okien aluminiowych, nie można się dziwić, iż zainteresowanie tego typu stolarką okienną stale rośnie.